poniedziałek, 5 września 2016

Kwiaty Bogów w czasach prehiszpańskiego Meksyku
17. 09 2016 -Wykład godzina 17:00

18. 09 2016 -Warsztaty godzina 16 :00 - 17:30

Miejsce: Bonobo Księgarnia kawiarnia podróżnicza

WYKŁAD

Zapraszamy na spotkanie o kwiatach w kulturze prehiszpańskiego Meksyku, które odbędzie się w formie wykładu wraz z pokazem slajdów 17.09.2016- WSTĘP WOLNY


Opis:

Dawne ludy Meksyku w swoich badaniach przyrodniczych uhonorowały rośliny, przypisując im niezwykłe znaczenia. Wystarczy przytoczyć fakt że z ok 25 tyś gatunków roślin tam występujących co dziesiąta otrzymała swoją nazwę w języku Nahuatl. Były podstawą Ich medycyny i diety ale również przyczyniły się do rozwoju życia duchowego i kulturowego, które do dziś przechowało się w tradycjach i wierzeniach.
Kwiat symbolizował: człowieka, życie i śmierć, niebo i ziemie, pokój i wojnę, mowę i śpiew. Był również symbolem kalendarzowym.
Podobnie jak pióro Quetzala czy biżuteria z jadeitu, kwiat był synonimem piękna.

Dzięki swej wadze znaczeniowej, powstały wokół nich zwyczaje i obrzędy, metafory i wierzenia.
Zachwycały nie tylko swoim wizualnym aspektem ale i unikatowością przedstawień w sztukach plastycznych, muzyce, poezji, zachowanych legendach, przypowieściach i księgach zwanych manuskryptami. Wszystko to świadczyło o niezwykłej wrażliwości na wyjątkowość roślinnej flory, wokół której budowano ówczesne światopoglądy oraz cywilizacje i tłumaczono zjawiska ledwo co namacalne, eksplorując w ten sposób potrzeby ludzkiej duszy.

Jakie kwiaty pojawiały się na ceremoniach?

Którymi odznaczano zasłużonych wojowników?

W jaki sposób kwiaty towarzyszyły człowiekowi od początku jego narodzin aż po śmierć?

 


WARSZTATY
 

18.09.2016


Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wybrać swój ulubiony kwiat i poznać jego znaczenie poprzez prace twórczą.
Na warsztatach pokażemy przykłady roślin uwiecznionych w kodeksach-manuskryptach i księgach, stworzonych przez tzw. Tlacuilo- skrybów. Dla zainteresowanych opowiemy o kodeksie Badiano -pierwszym zielniku medycznym Nowej Hiszpanii pochodzącym z XVI wieku. Dodatkowo udostępnimy jego reprint by uczestnicy posłużyli sie konkretnymi przykładami namalowanych w nim roślin. Jeśli chcesz poznać prace Azteckiego skryby i stworzyć twój własny roślinny kodeks, przyjdź koniecznie !

Warsztaty odpłatne w cenie: 30 zł

W celu rezerwacji miejsca prosimy o wcześniejsze zapisanie się na warsztat pod adresem: elementearth1@gmail.com


Zapraszają Sylwia Batko i Olivier Hernandez
niestrudzeni badacze świata roślin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz